BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Evaristas Galua – matematikos genijus ir revoliucionierius

„Lietuvos ryte” buvo išguldytas toks teiginys:
Kai kurie šių [Lietuvos] mokyklų auklėtiniai , „pralenkdami laiką” gal būt taptų lietuviškaisiais genijais tokiais kaip Evaristas Galua (1811-1832) ar Nylsas Henrikas Abelis….

Tad pažiūrėkime, kas gi yra tasai genijus, ir pamąstykime patys sau, ar tikrai jie įstengtų pasiekti tokį mokslinio ir politinio įkarščio užtaisą… Juk Galua buvo tikras Prancūzų revoliucijos sūnumi! Ir kartu įtempta to meto Paryžiaus matematinė veikla leido jam sužibti pirmo ryškumo genijumi, kuris, tarsi kometa, švystelėjo ir taip pat netikėtai išėjo.

Evaristas Galua (1811-1832) - prancūzų matematikas, padėjęs pagrindus šiuolaikiniai abstrakčiajai algebrai, radikalus revoliucionierius, žuvęs duelyje būdamas vos 20 m. amžiaus. Pirmasis įvedė matematinį „grupės” terminą. Nors jo palikimas yra vos 60 psl., H. Weyl‘is jį pavadino „svarbiausia kūryba visoje žmonijos rašto istorijoje”.

Nerami siela, matematikos genijus ir tikras Revoliucijos šauklys! Amžininkai nesuprato Galua idėjų.
Galua nustatė, kad polinominės lygties sprendimas susijęs su polinomo šaknų perstatų grupe, vadinama Galua grupe. Lygtis tik tada išsprendžiama per radikalus, jei įmanoma rasti šios Galua grupės pogrupių seką, kurių kiekvienas būtų normaliuoju savo įpėdiniui su Abelio koeficientu arba jos Galua grupė išsprendžiama. T.y. Galua nurodė invariantinių pogrupių svarbą. Tai pasirodė esąs galingu metodu daugeliui matematikos sričių. Savomis Galua teorijoje natūraliai savo vietą surado ir senos matematinės problemos: kampo trisekcija, kubo tūrio padvigubinimas, trečio laipsnio ir bikvadratinių lygčių sprendimas, kaip ir bet kurio laipsnio algebrinių lygčių sprendimas.

Daugiau apie tai: Evaristas Galua - matematikos genijus ir revoliucionierius

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyk komentarą