BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Amerikai matematika nereikalinga!

Šeštadienio „New Yor Times” paskelbė labai prieštaringą redakcinį vedamąjį apie matematikos mokymą JAV (2012.07.28; “Ar reikalinga algebra?”). Nepateiksime jo viso teksto, nes gera pusė jo yra įrodinėjimas, kaip prastai Amerikos mokiniai laiko matematikos egzaminus. Ir dėl to keliamas klausimas, ar išvis reikalinga mokyti matematikos mokyklose. O gal reiktų tai palaikyti įrodymu, kad amerikoniukai sparčiai „tūpėja” (juk straipsnyje pripažįstama, kad Suomijoje, Pietų Korėjoje ar Kanadoje mokiniai matematiką išmano gerokai geriau)?

Kasdien Amerikos mokymosi įstaigose kasdien 6 mln. aukštųjų mokyklų studentų ir 2 mln. turi problemų su matematika. … Kodėl verčiame Amerikos besimokančius tokiems išbandymams?

Straipsnio autorius A. Hacker‘is (politinių mokslų profesorius) teigia, kad matematika, kuri naudojama tipinėse darbo vietose, netgi techninėse srityse, mažai panaši į tą, kuri mokoma klasėse. Inžinieriai, gydytojai ir bankininkai retai naudoja algebros priemones. Tai kas siūloma daryti? Ogi lavinti matematinę intuiciją tarp tų, kurie nepajėgia įsisavinti aukštesnio abstrakcijos lygio.

„…Pradedame galvoti apie alternatyvas. Tad visų lygių matematikos mokytojai galėtų parengti patrauklius kursus apie „pilietinę statistiką”. Tai neturėtų … dėmesį skirti mokslininkų naudojamoms lygtims… Tai turėtų supažindinti besimokančius su tokiais skaičiais, kurie naudojami mūsų asmeniniame bei viešame gyvenime“.

Juk išties, matematika turi ypatingą, keblią vietą mokymo sistemoje. Tad nenuostabu, kad ji kelia aistras ir baimes, dėl savo gana aukšto lygio abstrakcijos - tačiau kartu tai parodo, kaip toli mes nuėjome nuo žvėrių pasaulio. Tačiau iš kitos pusės, Puankarė teiginio suvokimas daugeliui nepadės politikoje (o gaila!).

Bet samprotaujant taip, kaip daro minėto straipsnio autorius („Nelengva suprasti, kodėl potencialūs poetai ir filosofai privalo įveikinėti aukštą matematikos kartelę?“), galima prieiti ir prie pasiūlymo, kad nereikia mokyklose mokyti lietuvių kalbos ir literatūros - o kam, jei didžioji dalis besimokančiųjų netampa poetais ir filosofais. Ir net politikais netampa (kita vertus, juk anais tampa netgi valinskai ir antanai - ir suabejoji, ar žmonija labai jau nutolo nuo beždžionių pasaulio).

Netrukus straipsnis (su tolimesniais išplėtimais ir aptarimais) bus paskelbtas Amerikai matematika nereikalinga!

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyk komentarą