BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Amžininkai apie Laplasą

Parodysime Napoleono požiūrį į mokslinius Laplaso veikalus, kurį jis išsakė įvairiu metu. X metų vandemjero 27 d., gavęs „Dangaus mechanikos“ tomą, generolas Bonapartas rašo autoriui: „Pirmuosius šešis mėnesius, kuriais galėsiu laisvai tvarkytis, skirsiu jūsų puikaus kūtinio skaitymui“. Čia šeši mėnesiai panaikina bet kokios formalios padėkos požymius, nes parodo, kad Napoleonas suprato dalyko sudėtingumą.
XI metų frimero 5 d. minėtos Laplaso knygos skaitymas Napoleonui sukėlė tokią išraišką: „Nuoširdžiai gailiuosi, kad reikalai nutolino mane nuo mokslo dirvonų; galiu tik norėti, kad ateities kartų žmonės, skaitydami ‚Dangaus mechaniką‘, neužmirštų tos pagarbos, kurią savo sieloje jaučiu autoriui“.
Apie Laplasą, nors jo nuopelnai niekam nekėlė abejonių, rašė ir kalbėjo nedaug, netgi lyginant su kitais matematikais. Tad ypač vertingi matematiko Bio prisiminimai, kuriuos jis išsakė 1850 m. vasario 5 d. Mokslų akademijos posėdyje. Ji parodo ir tą organinį ryšį, siejantį jau žinomus mokslininkus su pradedančiaisiais. Pateikiamas tų prisiminimų tekstas.

Skaitykite daugiau: Amžininkai apie Laplasą

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyk komentarą